Испански изследователи от Каталунския институт за нанотехнологии в Барселона сътвориха най-чувствителната "везна", съществувала някога. Новото устройство е способно да отчете масата на всеки отделен протон. Везните, имащи връзка не просто с атомите, а с техните съставни части, са много подходящи за учените, които трябва да различават и определят възможно най-малки количества от различни материали. Освен това те може да помогнат на медиците в търсене на различия между на пръв поглед идентичните биологични молекули.
За създаване на устройството учените са използвали къси въглеродни нанотръбички (~150 нм), които вибрират с честота около 2 GHz, представлявайки по този начин наномеханичен резонатор. Измерването на теглото става чрез фиксиране измененията във вибрациите при разполагане на обекти върху нанотръбичките.
В хода на експеримента изследователите са успели да измерят атома на ксенона (във вакуум) с точност до 10-24 г (една септилионна част), или до един йоктограм. Измерванията се извършват след първото нагряване на нанотръбите, необходимо за отстраняване на всякакви други атоми, които може да се намират върху тях.
След това изследователите са установили, че новата везна може да премери дори единичен протон (1,7 йоктограма) и това всъщност е рекордно постижение - предишният рекорд за чувствителност относно измерване на маса е 100 йоктограма.