В ускорителя на частици LHC (Large Hadron Collider - Голям адронен колайдер) бяха осъществени първите сблъсъци на протони, достигащи енергия от 1.18 тераелектронволта. Това става ясно от съобщение на сайта на европейския институт CERN, който ръководи мащабния проект.
Резултатите от сблъсъците са регистрирани от ATLAS - най-големия от четирите детектора, разположени при дългия 27 км ускорител, намиращ се на сто метра под земята на френско-швейцарска територия.
Извършвайки новите сблъсъци, екипът на LHC на практика изпревари предишния рекорд за най-висока енергия при сблъсък на частици на американския ускорител Теватрон. Рекордът, постигнат в него, е от 0.98 тераелектронволта. Все пак това са рекордни стойности само за съоръжения, създадени от човешка ръка, които са несравними с енергиите, достигани при сблъсъци на частици в природата - например при бомбардирането на горните слоеве на атмосферата с космически лъчи.
LHC е най-мощният ускорител на частици, създаван от хората, и най-големият проект в сферата на физиката на елементарните частици въобще. Припомняме, че той заработи за първи път през есента на 2008 г., но веднага след това беше спрян поради авария в един от свръхпроводимите магнити, ускоряващи сноповете частици. Преди около две седмици съоръжението заработи отново.