Учени от Единбургския университет в Шотландия са близо до създаването на силициеви чипове, с които един ден могат да се възстановяват увредени нерви, предаде ВВС.

Ръководителят на екипа професор Алън Мъри казва, че е разработена техника, която позволява неврони да се развиват върху повърхността на миниатюрни компютърни чипове. Според учените в бъдеще чиповете може да заместят увредени нервни или мускулни влакна, а могат да се използват и за развитието на нови протези.

След като произвели чиповете и отпечатали шарки върху гладката силициева повърхност, учените потопили всеки чип в патентована смес от протеини.

Неврони се развили по дължината на шарките върху повърхността на чиповете. Техниката на британските изследователи работи и със стволови клетки. Експертите се надяват, че разработката им ще позволи всякакъв тип тъкан да се култивира върху специално създадена повърхност и да се имплантира като протезна тъкан в тялото.

"Това е малка, но важна стъпка по пътя към дългосрочната цел да се създават хирургични имплантанти с помощта на силициеви чипове", заяви проф. Мъри.

Тагове: