Проучвания на учени от университета в Тел Авив показват, че ориенталските стършели трансформират слънчевата енергия в електрическа, съобщи EnergyOnline. Процесът се извършва във външната обвивка на тялото им от кафявите и жълти ивици. Изследването е публикувано за пръв път в немското списание Naturwissenschaften.

Повод за откритието е наблюдение на Яков Ишай от Университета в Тел Авив, че стършелите са по-активни по обяд и в ранните следобедни часове, когато времето е горещо и слънцето пече силно. След смъртта на Ишай докторантът му – Мариан Плоткин, продължава изследванията и установява, че кафявите ивици по екзоскелета на насекомите поглъщат 99% от слънчевата светлина, като я разделят според спектъра ѝ. Те съдържат и пигмента меланин, който предпазва човешката кожа от уврежданията на ултравиолетовите лъчи. А жълтите ивици, съставени от малки бразди, съдържащи пигмента xanthopterin, трансформират погълнатата светлина в електрически ток. С жълтия пигмент е направен експеримент – той бил използван в голяма соларна клетка с електрод. Когато учените изложили клетката на слънчева светлина, пигментът произвел електричество. 

 

Въпреки откритието обаче ориенталският стършел все още не може да бъде наречен „жива електроцентрала“. Енергията, която произвежда от слънцето, не му е достатъчна да задоволи физическите си нужди. Той приема и големи количества храна. Напрежението, което произвежда тялото му, е ниско. За сравнение соларните клетки, изработени от човек, имат ефективност средно около 20%, докато ефективността  на стършеловите клетки е под процент. Това обаче не обезкуражава учените да изучават тялото на насекомото и да го имитират в опитите си да създадат нов възобновяем източник на енергия. Възможно е и други насекоми да притежават свойството да превръщат слънчевата енергия в електрическа. Ентомологът Крис Лайал от Лондонския природноисторически музей споделя наблюденията си от пеперудите Аполо в Пиринеите, които се греели на слънце, преди да излетят. Според учения е възможно те също да трансформират слънчевата енергия.

 

Ориенталските стършели се срещат в Югоизточна Европа, Североизточна и Югозападна Африка и на остров Мадагаскар. Живеят в подземни колонии, изградени от шестоъгълни килийки като пчелни пити. 

 

Пчелите пък са вдъхновили технолозите от израелската компания  SolarOr да създадат прозрачни слънчеви панели, които могат да се монтират върху фасадите на сградите или директно като прозорци. Те са заимствали конструкцията на пчелната пита, името на продукта им също е красноречиво – BeeHive PV (пчелен кошер). Материалът, от който са изработени панелите, е акрил. Има дълъг живот, притежава и свойствата на изолатор. Всяка шестъгълна килийка поглъща светлината и увеличава топлината й два пъти и половина.

 

Източник: http://www.energyonline.bg

 

Тагове: