Американски учени потвърдиха, че ядрото на нашата планета се състои не от два елемента, както се смяташе досега, а от три. Това коренно променя представите ни за вътрешния строеж на планетата, което досега изглеждаше така:
Под мантията, на дълбочина примерно от около 2900 километра, е разположена геосферата. Тя се състои от течно външно ядро с радиус 2200 километра и твърдо вътрешно ядро с радиус 1300 км, като температурата на външното ядро е около 6000 градуса по Целзий.

Трябва да се подчертае, че науката разкрива доста малко относно ядрото на Земята – малко повече, отколкото знаем за далечните звезди. Работата е там, че да се проникне на такива дълбочини е невъзможно, образците от ядрото са недостъпни и затова цялата информация за него идва от косвени геофизични или геохимични методи.

 

Ето обаче, че американският учен Сяодън Сън и неговите колеги са открили трети слой в ядрото на нашата планета. Те са изучавали недрата на Земята с традиционни методи – чрез сеизмичните вълни, които се зараждат в дълбочините на планетата по време на мощните земетресения. Но учените не са се ограничили само с изучаването на първичната вълна от първия тласък, те са насочили вниманието си и към сеизмичното „ехо“ на земетресенията и повторните тласъци. Този подход е донесъл съвършено нова информация. Оказало се, че вътрешното твърдо ядро на Земята се състои от две части, структура, по същество наподобяваща една гигантска матрьошка. Вътре в известното на науката ядро има още едно, с два пъти по-малък радиус. То е поразило учените с това, че неговите кристали не са разположени, както тези от повърхността на ядрото – на север и юг по линиите на магнитното поле на Земята, а на запад и изток и освен това самата му структура е различна от това на външната част на ядрото. Защо е налице подобна аномалия, е въпрос, на който учените все още нямат отговор. Надеждите им са, че в следващите изследвания на ядрото мистерията ще бъде разгадана, което ще даде нов поглед за етапите на развитието и еволюцията на планетата.