Американски учени успяха да покажат с помощта на компютърно моделиране, че определен тип екзопланети, известни като „суперземя“, може да поддържат съществуването на течни океани на повърхността си за доста по-продължителен период отколкото нашата Земя би могла.

 

Супер-земите – това са планети, които превъзхождат няколко пъти относно масата си Земята, но не достигат размерите на газовия гигант Нептун. В изследването си, учените от центъра по астрофизика Харвард-Смитсън са разглеждали модели на суперземя с маса до пет пъти по-голяма от земната и с диаметър наполовина по-голям от този на нашата планета. Един от главните аспекти на компютърното моделиране е била хидротермичната циркулация – важно свойство на океаните, което им позволява да се съхранят на повърхността на планетата.

Компютърният модел е показа, че суперземята може да поддържа процес на хидротермична циркулация и способност за поддържа океаните на повърхността си в продължение на 10 милиарда години (до момента, в който звездата около, която се върти не еволюира в червен гигант). Освен това, учените са установили, че образуването на океаните на подобни планети с маси до 5 пъти тези на Земята е доста по-дълъг процес, отколкото образуването на нашия Световен океан. Според учените това означава, че в процеса на търсене на сложни форми на живот (поне във вида, който ние познаваме) трябва да се обръща внимание на суперземи, които са по-стари от Земята с поне милиард години.