Несъмнено всички сме чували за Ел Ниньо, климатичната система, която носи сухо и горещо време в Австралия и страните от Южна Америка. Много климатолози предполагат, че промените на климата скоро ще усилят действието на Ел Ниньо, което е и една от причините за спешната необходимост от намаляване на парниковите газове.
Ел Ниньо е предизвикано от промените в Тихия океан и се случва средно веднъж на 2 до 7 години. Явлението е циклично и има обратна фаза, която се нарича Ла Ниня. Цикълът за смяна на тези явления се нарича южна осцилация. Но тази тихоокеанска загадка на природата има и още една част, която се обсъжда в обществеността сравнително по-рядко – декадната тихоокеанска осцилация (IPO), колебанието на дъждовете и температурите с цикъл от десетилетие. И докато Ел Ниньо означава момче на испански, а Ла Ниня – момиче, то по аналогия циклите на декадната тихоокеанска осцилация биват наричани Ел Тио – чичо, и Ла Тиа – леля. Тези цикли са доста хаотични и е много трудно да бъдат предсказани. Както и Ел Ниньо, IPO е свързана с циркулацията на топлите течения на Тихия океан, но циклите на това явление са разтегнати в рамките на 10 - 30 години. Сходността на осцилациите е довело учените до мисълта, че те са тясно свързани, но засега климатолозите се затрудняват да обяснят причините за възникването на IPO, макар и да предполагат, че то се явява в резултат на въздействието на няколко различни процеса в океана и атмосферата.
Въпреки всички тези загадки учените смятат, че именно IPO оказва влияние на забавянето на глобалното затопляне от началото на 2000 година. Когато става дума за глобални промени в климата, ние знаем, че причината за тях е изхвърлянето на парникови газове. Неотдавнашни изследвания показаха, че IPO влияе на времето по-глобално, отколкото Ел Ниньо, което се явява по-локално явление. И ако през 70-те - 90-те години на миналия век налице е бил цикълът Ел Тио, при който има повишаване температурата на водата и съответно на въздуха на териториите на Америка, Азия и Австралия, то от началото на 2000 година идва обратният процес – Ла Тиа, който, обратно – понижава температурата на Тихия, а съответно и на Световния океан. Благодарение на това последствията от глобалните климатични промени сега не се усещат толкова силно, но климатолозите предупреждават, че всичко ще се промени, когато Ла Тиа бъде заменен от Ел Тио, който ще повиши температурата на Световния океан.
Gallery "50346"
Коментари (0)