Интензивното топене на ледовете в Гренландия и другите региони по света, започнало през 2005 година ще доведе до разместване положението на Северния полюс.
В изследването, резултатите от което са публикувани тази седмица, се отбелязва, че от 1982 до 2005 година Северният полюс се е придвижвал с 2 ъглови милисекунди на година (приблизително 6 см) на север към канадския полуостров Лабрадор. Но от 2005 година насам движението се е ускорило, а посоката се е променила - сега той се е устремил към Гренландия със скорост от 7 ъглови милисекунди в година.

Това, че географските полюси на Земята не са закрепени вечно на едно и също място е отдавна известен факт. Те се изместват леко дори от сезонните промени, свързани с влажността, натрупаният сняг и др., като осите в своето колебание описват за една година неголям кръг. Но освен сезонното движение налице е и по-дълговременно - счита се че то е предизвикано от бавния дрейф на континентите.

Днес, благодарение на GPS системите, положението на полюсите може да се проследи с точност до 0.003 ъглови милисекунди, което е позволило от 2005 година досега да се отбележи необичайна тенденция в тяхното дълговременно изместване. Учените са използвали данните от спътниците GRACE, които, измервайки гравитационното поле на Земята, позволяват да се фиксират промените в разпределението на масата вода и ледници. Сметките показват, че ускореното топене на ледовете и свързаното с това повишаване на нивото на Световния океан би трябвало да е свързано на 90% с необикновеното движение на земните полюси. Затова, Северният полюс се премества именно към Гренландия, където топенето отдавна е придобило катастрофален характер.