За пръв път в историята, учени успяха да отстранят и съхранят в лабораторни условия ембрион от иберийски рис –дива котка, която е заплашена от напълно изчезване и единствената, която е вписана като критично застрашена в Международния съюз за опазване на природата (IUCN). Впоследствие ембрионът може да бъде имплантиран в друга дива котка (независимо дали е от същия вид или не) и да бъде износен до успешно раждане.
Отстраняването на ембриона се е наложило при кастрацията на Азахар – женски иберийски рис, част от програма за развъждане в Силвес, Португалия. Котката е вече на 12 години и е имала 16 успешни бременности, но при последните 2 от тях са се развили усложнения, които са станали причина за прилагане на цезарово сечение. След като Азахар е развила и тумор на млечните жлези, се е наложило да я кастрират, за да запазят здравето й, и именно тогава са отстранени здравите ембриони.
Следващата стъпка на учените ще бъде да имплантират ембрионите в здрава женска, вероятно от породата на евроазиатския рис. Дори един успешно износен екземпляр чрез сурогатна майка би бил огромен успех за популацията на иберийския рис, тъй като броят им е бил отчетен на едва 200 екземпляра само преди няколко години.