Gallery "4311"
"Умни" контактни лещи измерват налягането в окото и разпределят подходящите лекарства в него, предаде "Сайънс дейли". Изработката им ще стане възможна благодарение на разработването на нов тип материал от биомедицинските инженери от университета "Дейвис".Нов тип материал направи възможно революционното изобретение.
Сребърен компютърен чип ще измерва натрупването на излишни течности около зрителния нерв и ще пази органите от микроби
Професорът по биоинженерство Тингрюи Пан и изследователят Хейлин Конг започват проекта си с материала, наречен полидиметилсилоксан (ПДМС). Те вече са разработили метод за нанасяне на сребро на прах върху ПДМС в предварително зададени и много сложни схеми. Така те създават жички проводници. Освен това среброто има силно антимикробно и антисептично действие.
Изследователите са успели да оформят посребрения полидиметилсилоксан като контактни лещи. Те демонстрираха, че изобретението им функционира като прост сензор за налягане. То ще може да следи глаукомата и да отчита какви лекарства са необходими на окото и в какво количество. Глаукомата е водещата причина за ослепяване по целия свят и като цяло представлява натрупване на вредно налягане в очите. Контактните лещи, които са в състояние постоянно да измерват това налягане и да препращат данните към компютър, който ще ги обработва, могат да помогнат на лекарите да научат повече за болестта и да усъвършенстват съществуващите терапии за пациентите си.
Изследователите смятат, че освен терапевтичния ефект лещите ще революционизират самия начин, по който виждат болните от глаукома. Те се носят и слагат като най-обикновени контактни лещи и не предизвикват никакви дразнения у пациента. Тъй като глаукомата постепенно отнема способността за виждане, без да проявява външни белези, в очите на болните постепенно са натрупва излишна течност, която блокира нервите. Лещата обаче, снабдена със сребърния "компютърен чип", ще сигнализира за опасното събиране на течност към устройство, много подобно на мобилен телефон. То от своя страна ще праща информацията на лекуващия лекар, който своевременно да вземе мерки за предотвратяване на уврежданията.
Изследователите възнамеряват да кандидатстват за одобрение на проекта, за да започнат изпитателни тестове на контактните лещи с участието на доброволци, сподели Пан. Екипът си сътрудничи с професор Джеймс Бранд от Департамента по офталмология на школата по медицина "Дейвис".
В последния, юлски брой на списание "Адвансд фънкшънъл матириълс" авторите публикуваха труда си, в който се описва подробно техниката на производство както на материала, така и на самите лещи.
От в. Класа
Коментари (0)