LHC, който е най-големия ускорител на елементарни частици и изобщо най-мащабния проект в сферата на физиката на елементарните частици, се намира под територията на Франция и Швейцария. Той е разположен в кръг и има дължина 27 км. Припомняме, че той беше повреден девет дни след включването му миналата есен.
Причината за излизането от строя на скъпия проект се оказа дефект в контактите между два свръхпроводими магнита, които имат за цел да ускоряват потоците от елементарни частици в ускорителя.
За да предотвратят повторна авария, инженерите, ремонтиращи колайдера, трябва да проверят всички подобни контаки, които са общо около 10 000. За да съкратят времето, ръководителите на проекта предлагат метод за проверка на контактите при относително ниска температура - около 80 градуса по Келвин (-193 градуса по Целзий).
Това ще позволи проверките да се извършват, без да се налага да се повишава температурата на всеки сектор поотделно. Очаква се през тази седмица да стане ясно дали новият метод ще даде резултат.
Срокът за ремонт на Големия адронен колайдер непрекъснато се удължава. Няколко дни след аварията инженерите говориха за два месеца, след това - за половин година, а по-късно отложиха датата за нов старт на ускорителя за септември 2009 г. Според последна информация от института CERN, който ръководи мащабния проект, първите снопове протони ще бъдат пуснати в ускорителя не по-рано от октомвти, а първите сблъсъци на частици - по-късно.
Припомняме, че пускането на LHC беше придружено от предупреждения на редица учени и не дотам учени глави за опасност от създаване на черна дупка в ускорителя, която след това би могла да погълне цялата Земя. Стигна се дори до там, че няколко водещи американски и европейски научни института публикуваха доклади, опровергаващи възможността работата на LHC да предизвика края на света.
Коментари (0)