Археолози, извършващи разкопки в монголската пустиня Гоби, обявиха, че са открили почти цял скелет на млад тарбозавър близък родственик на тиранозавъра.

Възрастта на находката е около 70 милиона години, съобщава АП, като цитира Такуджи Йокояма от Музея за естествени науки Хаяшибара.

Скелетът се е запазил почти напълно, с изключение на няколко шийни и опашни прешлени.
По думите на учените откриването на скелет на динозавър в такова добро състояние е рядкост, тъй като останките лесно се разрушават от климатичното влияние или биват открити от хищници.

Археолозите смятат, че тарбозавърът е умрял на около 5-годишна възраст. Тялото му е дълго около 2 метра, а възрастните екземпляри от този вид достигат до 12 метра.

Изследователите от Центъра за палеонтология при Монголската академия на науките открили скелета през 2006 година, докато извършвали серия разкопки в пустинята, заедно с техни японски колеги.
Едва след 2 години грижлива подготовка обаче те успели напълно да извадят огромния гущер от пясъка и да обработят останките.

Тарбозаврите - големи хищни динозаври, отнасящи се към рода Tarbosaurus са обитавали територията на съвременна Азия в края на Варовиковия период преди около 65-70 милиона години.
Външно тарбозаврите напомнят знаменитите тиранозаври и някои учени смятат, че погрешно са поставени в отделен род.

Тагове: