Проектът, наречен „Алгоритмия“, е един вид пробив в „онлайн сводничеството“, така да се каже. Този уебсайт се явява място, където бизнесът може да дойде със своите планини от данни и да открие собствен алгоритъм мечта, който ще помогне за бързото им анализиране. За новата компания разказва MIT Technology Review:
“Целта на проекта е да се даде шанс за по-добър живот на алгоритмите, които са били разработени в академичните лаборатории, а след публикуването им – захвърлени и забравени“, обяснява съоснователят на проекта Диего Опенхаймер. Много алгоритми може да се използват, за да се отсее и извлече смисълът от данните, получени от бизнеса, от потребителите или интернет. Ако „Алгоритмия“ открие и създаде подходяща двойка алгоритми, създателите им ще получат хонорар за използването им, а сайтът „сводник“ – малка комисиона.
Сайтът в момента се намира в стадий на закрито бета-тестване, в което участват учени, студенти и някои бизнесмени, но Опенхаймер твърди, че вече има клиенти, които са си платили, а до края на годината сайтът бъде открит за публично тестване.
„Алгоритмите решават проблемите. Когато имате колекция от алгоритми, всъщност притежавате набор от инструменти за решаване на различни задачи“, казва Опенхаймер, работил преди това с екипа на Microsoft Excel по разработването на инструменти за анализ на данните. Опенхаймер и неговият съосновател Кени Даниел, изучаващ изкуствения интелект, са започнали да работят пълноценно за сайта в самия край на миналата година. Този месец екипът им е привлякъл 2.4 милиона долара инвестиции. Бизнесменът Орен Ециони – вложител в сайта, казва, че много добри идеи потъват в неведение чрез статиите в различните конференции и научни списания и сайтове. „Голяма част от идеите имат и алгоритъм и софтуер, но проблемът е в това, че много малко хора ги откриват и почти никоя не се използва.“
Една от причините за това е, че учените пишат за други учени и хората от индустрията не успяват лесно да разберат самата идея. Дори ако компанията е намерила идея, която й допада, интерпретирането на статиите, преобразуването им в нещо използваемо и тестването отнема доста време и пари. За да разреши този проблем, „Алгоритмия“ ще изисква от алгоритмите стандартизиран програмен интерфейс – това ще позволи по-лесното ползване и сравнение на алгоритмите. Потребителите ще могат да поставят оценки на алгоритмите, да видят чуждите отзиви и мигновено да проверят как даден алгоритъм ще работи с техните данни.