Всяко приложение, което записвате на своето Android устройство, изисква достъп до определени функции на смартфона – нещо, което трябва да му разрешите. Според разработчиците на приложения този достъп е нужен, за да може програмата да работи по начина, по който трябва.

От Vocativ са изготвили иконографика, която показва Android приложенията, които искат най-голям достъп до функциите на устройството. Това означава, че те имат връзка до голям набор от хардуер и софтуер – микрофони, телефонни номера, текстови съобщения, камера и други.

На първо място е антивирусната програма AntiVirus Security, която изисква 44 одобрения. Въпреки че числото не е никак ниско, нормално е подобно приложения да изисква по-сериозен достъп до устройството и неговото съдържание. На втора позиция е Viber с 42 одобрения, а на трето място – Faceboook. В челните позиции откриваме още WhatsApp, Waze, BBM и Twitter. Важно е да се уточни, че тези приложения не използват хардуера, до който изискват достъп, освен ако не ви потрябва. Skype няма да активира микрофона, ако не започнете разговор.

Ако тези приложения не будят сериозна изненада, това не е така за Happy Fish (но не само – Despicable Me, Drag Raceing и други). От Vocativ дават за пример детската игра, тъй каот тя събира информация за местоположение, има достъп до снимките, но и до текстовите съобщения. Звучи малко стряскащо, нали? Много хора смятат точно така, а това си личи и в някои коментари: „Никога няма да запиша подобно приложение, ако не е ясно обяснено защо разработчикът има нужда от достъп до личното ми съдържание“. В нашата галерия можете да видите класация на приложенията, които искат да знаят най-много за нас, а тук можете да откриете повече за достъпа.

Любимците на публиката: най-добра музика, приложения и игри за 2014 

Тагове: