Тринайсет изследователски хайтек компании ще се опитат да направят миниробот, който да кацне на Луната, да направи снимки и видеоклип с висока резолюция и да ги изпрати на Google. Екипите, които бяха 14, но един се оттегли от надпреварата, ще се състезават за общ награден фонд от $30 млн., 20 от които за първия, успял да се разходи 500 метра по лунната повърхност и да я заснеме в следващите 4 години.

Наградата Google Lunar X има за цел да поощри неправителствени хайтек сдружения, компании и организации да се опитат да изпратят на Луната робороувъри фотографи. Според Робърт Ридърдс, главен изпълнителен директор на първата компания, заявила желание, Odyssey Moon, шансовете за успех са 51 процента.

Наградата продължава да е валидна още две години след първоначалната дата за успех - 31 декември 2012-а, но наградният фонд спада на $15 млн. В състезанието обаче могат да се надпреварват само честни компании с правителствено участие под 10 на сто. Според Беки Рамзи, директор на космомисията на X Prize фондацията, правителствата на редица държави са постигнали удивителни неща, но те могат да се реализират и с по-малко пари.

"Вярваме, че Космосът трябва да е отворен за всекиго", допълва той.

Директорът на фондацията очаква в скоро време броят на участниците да се удвои, защото "и без това за повечето хайтек специалисти Космосът е нещо като хоби".

Сред вече регистриралите се участници впечатление правят два екипа - първият е т.нар, отбор на мистериозните, които ще разкрият самоличността си на 20 юли 2009 г., а вторият е на румънците. Въпреки че не се допускат организации с водещо правителствено участие, няма забрана желаещите фирми да сключват споразумение за сътрудничество с университетски учени и лаборатории или пък студенти по роботика. Според участниците мисията не се изчерпва с това да се конструира робот, който може да издържи пътуването и да се върне благополучно. За да успее да заснеме каквото и да било, трябва предварително да е ясно къде може да кацне и теренът позволява ли да се "разходи" няколкостотин метра. "Кацането на Луната е коренно различно от кацането на Земята - вакуум, радиация, екстремни температури и мек терен", обяснява Ред Уиттейкър, главен изпълнителен директор на Astrobotic Technology, кандидат за отличието.

Наскоро конкурентите в мисията Aslrobonc u Odyssey Moon сключиха договор с компанията Celestis, да занесат праха от кремацията на няколко починали на Луната (независимо дали ще успеят да направят снимките за Google, или не).

Говорителят на НАСА Дейвид Щатц пък обеща да стиска палци на всички състезатели.

Ива Валериева, в. Класа

Тагове: