Международна група от учени предположи че т.нар. Планета Х, претендираща за званието девета планета в Слънчевата система, в миналото е била екзопланета, която нашето Слънце е прихванало от съседна звезда.

Астрономи от Швеция и Франция са изследвали теорията, според която в далечното минало Слънцето е уловило от друга звезда в своя клъстър зараждаща се екзопланета, която е предполагаемата девета такава в нашата система или, както някои я наричат, Планетата Х.

Според учените сценарият с прихващането трябва да отговаря на три условия. Първо, за да се избегнат смущенията от страна на пояса на Кайпер, срещата на Слънцето с въпросната планета трябва да е станала на разстояние около 150 астрономически единици от него. Второ, екзопланетата трябва да се върти около другата звезда в клъстъра на значително разстояние от нея – повече от 100 астрономически единици. И накрая, след улавянето на планетата от Слънцето тя трябва да възпроизведе и да се впише в текущата динамична конфигурация на Слънчевата система. Астрономите са използвали моделиране, което доказва, че и трите задачи могат да бъдат изпълнени и съответно нашата звезда би могла да привлече екзопланета от друга звезда в съвременна хелиоцентрична орбита около себе си. Напомняме, че учените от Калифорнийския технологичен институт обявиха за откриването на деветата планета в Слънчевата система през януари 2016 година. Според тях Планетата Х се намира далеч зад орбитата на Нептун и засега не е видима от гледна точка на Земята - поне с това ниво на оптичните системи, с което астрономите разполагат в момента.