NASA е сключила договор с небезизвестната компания Boeing за сумата от 2.8 милиарда долара, в рамките на когото е длъжна да разработи и изготви основната степен за най-мощната и съвременна ракета-носител, способна да достави товар или астронавти не само на околоземна орбита, но и далеч зад нейните предели. Основната степен представлява огромни резервоари, в които ще има стотици тонове течен кислород и водород, играещи ролята на гориво за четирите реактивни двигателя, използвани преди като главни двигатели на космическите совалки.
Ръководството на NASA планира да осъществи първото изпитателно пускане на ракетата-носител от системата SLS (Space Launch System) през 2017 година. Предвижда се да бъде използвана ракета с товароподемност 70 тона, която да изведе на околоземна орбита автоматичен безпилотен вариант на космическия кораб Orion. Събраните в хода на изпитанието данни и придобитият опит ще бъдат използвани за създаването на още по-тежка ракета, която ще има товароподемност 130 тона. С нейна помощ ще може да се извършват полети до астероидите, Луната и Марс.
Освен работата по създаването на основната степен на ракетата, върху плещите на Boeing лежи и работата по конструиране на втора степен с товароподемност 130 тона, която ще даде възможност за ускорение на космическия кораб до скорост, достатъчна за начало на полет в открития космос. Ако всички изпитания минат според плановете, 130 т. вариант на ракетата SLS ще може да се откъсне от Земята и да достави в космоса кораба Orion с четирима астронавти на борда си през 2021 година.