Свръхмасивната черна дупка, разположена в центъра на нашата галактика Млечен път, поглъща десетки хиляди пъти по-малко материя, отколкото се считаше до този момент. Това установиха група астрономи, изучаващи този регион на галактиката.

Черните дупки представляват области в пространството, чиято гравитация е толкова силна, че нищо не може да излезе от пределите им, включително и светлината. И тъй като масата им се увеличава в процеса на поглъщане на околната материя, тяхното привличане става още по-голямо.

Днес е известно, че в центъра на повечето галактики има свръхмасивни черни дупки, които може би са допринесли за създаването на звездните струпвания. Според статия на учените, публикувана във Physics World, откритата в центъра на Млечния път такава черна дупка поглъща едва 0.01 процент от заобикалящата я в близост материя.

Причината за това е, че при процеса на поглъщане материята около гравитационната аномалия започва да се върти бързо и да се затопля. При това на практика тя бива "прогонена" от самия свръхмасивен обект още преди да достигне т.нар. хоризонт на събитията - границата, след която не може да избяга от гравитационната му хватка.

Тагове: