Обектът на изследванията е свръхновата SN 2005gl, чиито взрив е регистриран през 2005 г. Тя се намира на разстояние 215 млн. светлинни години от Земята, в галактиката NGC 266.
Според съвременните представи, една звезда избухва и се превръща в свръхнова, след като изгори наличното си гориво. Известно е също, че преди да избухне, звездата се променя до червен гигант.
В рамките на своето изследване учените са сравнили фотографии на обекта SN 2005gl, преди превръщането му в свръхнова, направени от телескопа Хъбъл през 1997 г. Анализът на снимките е позволил на експертите да определят, че звездата не е била червен гигант, а се е отнасяла към клас LBV - Luminous Blue variables.
Според астрономите, новите резултати ще принудят научната общественост да преразгледа съществуващите теории за еволюцията на звездите.
Освен това екипът посочва, че в относителна близост до Земята (само 7.5 хиляди светлинни години) се намира звездата Eta Carinae, която се отнася към същия клас, към който и предшественикът на SN 2005gl. Това означава, че теоретично астрономите получават добра възможност да наблюдават в подробности подготовката на звездата за взрив.
Коментари (0)