На 27-ия Планетарен конгрес на Асоциацията на космическите изследователи, състоял се в Пекин този месец, китайски експерти поканиха другите нации да вземат участие в развитието на космическата ѝ програма. Първият астронавт на Китай Янг Лиуей обяснява, че при дизайна на космическата им станция са запазили платформи за международни кооперативни проекти.

Страната започва програмата си през 2011 г., когато изпраща първата си и все още действаща космическа лаборатория Тиангонг 1. През 2016 г. Тиангонг 2 ще се прикачи към нея, а по-късно пилотираният кораб Шенжоу 11 заедно с товарния Тианджоу 1 ще населят станцията. Според Лиуей до 2022 г. Китайската космическа станция ще е напълно оперативна.

Международни космически учени сочат тази дата като времето, по което настоящата МКС може да бъде унищожена, да се чете – пенсионирана. Станцията е на 16 години и с усилията на немалко държави NASA може да удължи живота ѝ до 2028 г., но все пак ще трябва да се пенсионира. И ако Китай предложи на САЩ кооперация по новата станция, това може да е голяма стъпка напред за цялата космическа индустрия – към момента двете държави, две от най-големите икономики в света и с най-големи космически бюджети, нямат никакви допирни точки.

Американските участници на конгреса са очаровани от компетентността на китайските си колеги и по свои думи биха се радвали да работят с тях в бъдеще. Въпреки това дали САЩ ще се съгласят да вземат участие в проект, в който няма да доминират, остава отворен въпрос, както и това, дали Китай ще се съгласи да използва помощта на американците.

Тагове: