3D принтирането става все по-полезно за масовите потребители на Земята, но приложенията му на МКС са много по-важни. При повечето повреди астронавтите трябва да чакат да им бъдат изпратени части за подмяна, тъй като совалките не могат да носят много резервни.
Днес към NASA отлетя капсула SpaceX Dragon, на борда на която е специално разработен 3D принтер. Той е произведен от малката компания Made In Space и, макар да следва общата концепция на всички 3D принтери, е доста различен. Основното препятствие пред принтирането в Космоса е липсата на гравитация, което пречи на свободното изливане на разтопената пластмаса върху предходния слой. Екипът решава проблема, като използва повърхностното налягане на все още топлия слой. Принтерът работи в напълно затворена среда, тъй като астронавтите не могат да се позволят да вдишат изпаренията (МКС не може да се проветри). Устройството е значително по-здраво от обикновените 3D принтери и е с размера на микровълнова фурна.
От NASA не са имали шанс да направят пълни тестове в микрогравитация, но са сигурни, че печатът ще работи. Така организацията е на път да започне да изпраща резервни части по мейла.
А знаете ли, че NASA ще картографира Земята с космически лазери?