Компютърна симулация, която показва сформирането и еволюцията на галактика като Млечния път, разкрива къде учените трябва да отправят погледите си, за да забележат тъмна материя, сочат резултатите от международно изследване, цитирани от Reuters.

Получените резултати са крачка напред към разгадаване на мистерията, свързана с тайнственото вещество, от което е съставена по-голямата част от Вселената, заяви космологът Карлос Френк от университета на Дърам във Великобритания. Да се разкрие какво представлява тъмната материя, е един от фундаменталните въпроси, които си задават учените. Става въпрос да се открие "идентичността" на главната съставна част на Вселената, допълни той.

Астрономите смятат, че за разлика от обикновената материя, от която са изградени звезди и планети, тъмната материя съставлява около 85 на сто от масата на Вселената, но не може да бъде директно наблюдавана. Международният екип забелязал ореол от тъмна материя - структури, които обграждат галактиките и тежат 1 трилион пъти повече от Слънцето. Извършените от екипа симулации показали как галактически ореол (хало) - сферичният регион, обграждащ центъра или ядрото на галактика, нараства посредством поредица силни сблъсъци между по-малки групи тъмна материя, възникнали след Големия взрив. В най-плътната част от галактичното хало частици тъмна материя се сблъскват с голяма скорост, за да създадат форма на радиация, наречена гама лъчи. Те карат този ореол да свети, предоставяйки на учените потенциален метод за откриване на тъмна материя.

Резултатите показват, че телескопът "Ферми" на НАСА трябва да търси в част от галактиката, където изследователите предсказват, че ще е по-лесно да се открие тъмна материя. Това място4 се намира близо до Слънцето. Онова, което видяхме посредством голяма компютърна симулация, е откъде трябва да дойдат гама лъчите, отбелязва Френк. Резултатите от изследването са публикувани в сп. Nature.

От в. Класа

Тагове: