Първите снимки на замразена вода близо до северния полюс на Меркурий пристигнаха на Земята, изпратени от MESSENGER. Това е сателит, който обикаля Меркурий, за да изследва повърхността, космическото обкръжение, геохимията и терена на планетата. Изображенията подсказват, че водата е там отскоро и може би процесът, чрез който е стигнала до този кратер, продължава в момента.

Преди 20 години земен телескоп хваща следи от нещо, което може да е вода на повърхността на мъника Меркурий. Фактът е изненадващ, защото на повърхността на планетата температурите минават 420 градуса по Целзий.

В края на 2012 г. MESSENGER потвърди тези очаквания – във вечно засенчени кратери близо до северния полюс, чрез резултати от термалната камера на кораба, спектрометъра и лазерния висотометър. Сега за пръв път имаме изображение в светлинния спектър, като екипът от NASA използва минималните количества светлина, отразени от стените на кратера.

На изображенията има тъмни петна, които най-вероятно са богати на органична материя материали, а рязката граница между двете сочи, че ледът е там отскоро – при стари залежи като тези на Луната тя би била размита. Следващата мистерия пред учените е да разберат как водата е стигнала дотам при толкова високи температури.