Открити на Марс минерали доказват, че планетата може да е имала води, способни да поддържат живот, съобщава РИА Новости. Отлаганията на карбонат, образувани в неутрални или алкални води, бяха забелязани от Reconnaissance Orbiter на НАСА от ниската му орбита около планетата, беше съобщено на среща на Американския геофизиченс съюз в Сан Франциско.

Карбонати се образуват при смесването на вода и въглероден диоксид с калций, магнезий или желязо. Той се разтваря бързо в киселинна среда, което опровергава теорията, че водата на Марс е била някога с киселинно съдържание. Това би било благоприятна среда за начално развитие на живот на Марс, заяви Бетани Елман, студент в университета Браун, който е ръководил публикуваното в сп. Science изследване.

На Земята карбонатите, също като кредата, запазват органични материали, но засега такива не са открити на Марс. Преди това карбонатите са откривани в миниатюрни количества в пробите, получени от Червената планета. Това е първият случай, когато учените намират място с оформени карбонати. Намерените количества са ограничени, но те показват, че някога неутралните или алкални води може да са били по-разпространени.

На Марс изобилстват филосиликатите, които се образуват при аналогични условия, но не се разтварят в киселинна среда. Различните водни среди в ранната история на Марс увеличават възможността да е започнал живот, обобщи Ричард Зурек от НАСА, цитиран от dnesplus.bg.

Тагове: