Въглеродсъдържаща молекула бе открита в атмосферата на планета, намираща се на 63 светлинни години от Земята, в съзвездието Малка лисица.
Това откритие е важно, тъй като досега учените не са откривали въглерод извън пределите на Слънчевата система, коментира Би Би Си.

Става дума за метан, състоящ се от въглерод и водород най-простото органично съединение.
В атмосферата на планетата, наречена HD-189733b, е намерена и вода, но според учените тя е твърде гореща, за да съществува живот на нея.

Планетата е газов гигант, с размерите на Юпитер, но орбитата й до звездата е по-близка, отколкото тази на Меркурий до Слънцето.
Температурата на повърхността достига 900 градуса това е температурата на топене на среброто.

Въпреки това откритието е важна крачка в търсенето на светове, благоприятни за развитието на живот, пише списание Нейчър.

При определени обстоятелства метанът може да изиграе извънредно важна роля при т. нар. предбиологична еволюция химическите процеси, които са необходими за възникването на живота.

Джована Тинети от Лондонския университетски колеж и колегите й Марк Суейн и Гаутам Васишит от лабораторията на НАСА в Пасадена, Калифорния, са засекли характерните признаци на метан в атмосферата на планетата с помощта на орбиталния телескоп Hubble.
При преминаването на излъчваната от звездата светлина през атмосферата на планетата, газовете оставят своите автографи, които след това се анализират от прибори с висока точност.
Методът, при който светлината се разделя на компоненти, е известен като спектроскопия.

Освен това изследователите успяха да потвърдят откритието, направено по-рано от друг космически телескоп на НАСА Spitzer, че атмосферата на HD-189733b съдържа и водни пари.

Това е извънредно важен етап по пътя към постепенната каталогизация на предбиологичните молекули на планетите, на които би могъл да съществува живот, коментира проф. Суейн.

Тагове: