Учени от Северозападния университет в щата Илиноис предложиха необичайна хипотеза, обясняваща нестабилността на магнитното поле на Земята. Според статията, която е публикувана в списание New Journal of Physics, отговорни за краткосрочните колебания на магнитосферата са океаните.

Магнитното поле на Земята или магнитосферата представлява област около нашата планета, където действат магнитни сили. До момента природата на магнитосферата не е напълно изяснена, но според повечето специалисти, нейното съществуване е свързано със земното ядро. Според тях при въртенето на Земята, в течната част на ядрото се образуват течения, които предизвикват образуването на магнитно поле.

Самата магнитосфера е нестабилна, а учените днес различават два типа изменения в нея - дълги и краткосрочни. Промените от първия тип се случват на няколко милиона години и водят до смяна на магнитните полюси. Измененията от втория тип не са толкова радикални, но се наблюдават значително по-често - веднъж на няколко стотин години.

До скоро се считаше, че тези кратки колебания също са свързани с процеси, протичащи в земното ядро. Според авторите на новото изследване обаче, те зависят от движението на водата в Световния океан. Йоните, намиращи се в морската сол, според учените са значим носител на елетрически заряд, което означава, че тяхното движение може да доведе до промени в конфигурацията на магнитосферата.

Тагове: