Швейцарският астроном Мишел Майер от обсерваторията в Женева съобщи, че ръководената от него група европейски учени е открила 45 неизвестни досега планети, обикалящи около звезди, пише списание "Тайм".

На някои откритието може да се стори незначително, тъй като в космоса има над 70 секстилиона - 70 000 милиона милиона милиона - звезди. В тази бройка не влизат многобройните луни, астероиди, комети и други небесни обекти.

Резултатите от наблюденията на швейцарските астрономи обаче удивиха научните среди. Хората никога не са се съмнявали, че съществуват и други планети освен известните ни 9 или 8 в Слънчевата система, след като Плутон "бе понижен в звание".

Въпреки това първата екзопланета е била наблюдавана през 1995 г. Огромните разстояния между звездите правят относително малките небесни тела като планетите невидими дори с най-мощните телескопи.

По тази причина на астрономите им се налага да използват косвени методи - да се взират в малките отклонения при въртенето на самите звезди. Ако колебанието на блясъка на звездата е на място, то почти сигурно е, че нещо я тегли настрана и това нещо сигурно притежава гравитацията на планета.

Именно Майер откри първата планета извън пределите на Слънчевата система и оттогава заедно с други учени огласи съществуването на още около 270 екзопланети.

Световете в космическите "предградия" явно са негостоприемни. Почти всички открити планети са горещи газови гиганти, подобни на Юпитер. Те са разположени прекалено близо до своите горещи слънца. Вероятно, някъде там има и не така големи, подобни на Земята планети, но досега не съществуваха технически възможности за откриване на по-малко видими признаци за подобни обекти.

Сега необходимото оборудване вече е налице и дава резултати. С помощта на телескопа, наречен Търсач на планети по лъчевите скорости с висока точност (HARPS - High Accuracy Radial velocity Planet Searcher), разположен на върха на планината Ла Сила в Чили, Майер и неговата група успя да открие и относително малки планети.

"Благодарение на използването на прецизни инструменти като спектрографа на HARPS вече сме в състояние да засичаме по-малки планети с големина между две и 10 земни маси", обясни Стефан Удри от изследователския екип.

Само преди няколко дни европейски астрономи, работили по проекта и цитирани от Ройтерс, съобщиха за първите и най-интересни от общо 45-те космически обекта. Става дума за три планети около звезда, които попадат в категорията "свръх-Земя", както и за две други слънчеви системи с малки планети.

Трите планети орбитират около звездата HD 40307. Тя е с малко по-големи размери от Слънцето и се намира на 42 светлинни години в посока към съзвездията "Златна рибка" и "Живописец".

Планетите са по-големи от Земята. Масата на най-близката от тях е 4,2 земни маси, на втората е 6,7 земни маси, а на най-отдалечената - 9,4 земни маси.

Триото обикаля около звездата с много висока скорост - едната се завърта около нея само за четири дни, в сравнение с 365-те дни на Земята. Периодът на въртене на останалите две е съответно 10 и 20 дни.

Астрономите освен това съобщиха, че са открили планета с големина 7,5 земни маси, която орбитира около звездата HD 181433 за 9,5 дни. В орбита около тази звезда има и планета, подобна на Юпитер, периодът на въртене на която е три години.

Другата система включва планета с големина 22 земни маси, която орбитира около звездата си за четири дни, както и подобна на Сатурн планета с 3-годишен период на въртене.

"Анализът на всички звезди, изследвани с телескопа HARPS, показва, че около една трета от подобните на Слънцето звезди орбитират или планети, попадащи в категорията "свръх-Земя", или подобни на Нептун планети с период на въртене по-кратък от 50 дни", каза Мишел Майер.

Изследователите смятат, че въз основа на откритието им, представено във Франция, може да се твърди, че подобните на Земята планети са често срещани, съобщава БТА.

Тагове: