Астрономи откриха галактическо образование около CFHQSJ2329-0301 - най-отдалечената свръхмасивна черна дупка, позната на човечеството. Новината беше съобщена в прес релийз на британското Кралско астрономическо общество, а статия по темата ще бъде публикувана в списанието Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

 

Черната дупка и прилежащата й галактика се намират на разстояение 12.8 милиарда светлинни години от Земята, което означава, че учените са видели космическия обект във вида, в който той е бил преди също толкова земни години. Масата на CFHQSJ2329-0301 е около милиард слънчеви маси.

 

Откритието е станало възможно благодарение на нови чувствителни датчици, инсталирани на телескопа Subaru, който е разположен близо до вулкана Маунт Кей. Анализът на данните е показал, че около 40% от излъчването на наблюдавания обект произхождат не от заобикалящия черната дупка диск от бързо движеща се материя, а от околната галактика.

 

Според изследователите резултатите от наблюдението са изключително важни за разбирането относо еволюцията на Вселената в ранния етап от нейното развитие. Счита се, че галактическите образувания са възникнали в резултат на съществуването на свръхмасивни черни дупки, каквито днес могат да се открият в центъра на повечето галактики. Все още обаче е загадка как са се появили самите гравитационни аномалии.

Тагове: