Днес учени оповестиха публично откритието на нов клас средни по размер черни дупки. Информацията беше оповестена в сп. Nature, като самото откритието е било направено от европейски екип, ръководен от английския астроном Шон Фарел, от Британския университет в Лейчестър, Великобритания.

Черните дупки, като космически обекти се появяват след смъртта на звезда или няколко звезди, чиято маса образува такова гравитационно поле, което абсорбира всичко намиращо се близо до него, без да излъчва енергия. Досега теорията предполагаше, че тези масивни обекти вероятно се дължат на възможна комбинация от няколко средни по размер черни дупки, които са се слели постепенно, като образуват с времето двата познати ни класа масивните и супер масивни черни дупки, но астрономите нямаха пряко доказателство за това. Стандартната маса на наблюдаваните масивни и супер масивни черни дупки беше в диапазона от няколко милиона, до няколко милиарда пъти масата на нашето Слънце.

Откритието на новия среден клас черни дупки е направено от Европейската космическа агенция, след обработка на данни получени космическия рентгенов телескоп XMM-Newton. Новият клас е с маса едва 500 пъти по-голяма от тази на нашето Слънце и е първото реално доказателство за съществуването на такъв тип обекти. Наблюдението е станало в периферията на спиралната галактика обозначена като ESO 243-49, намираща се на 290 милиона светлинни години от Земята, като са направени обработка на данни за звездния обект HLX-1. Новото откритие ще хвърли светлина върху образуването на супер масивните черни дупки и ще допринесе за изграждане на теория за тяхната поява.

Тагове: