Днес в Швеция излетя въздушният телескоп SUNRISE, който беше издигнат в атмосферата ни с аеростат. Според прес релийз на сайта на проекта, масата на телескопа е 6 тона, а излитането е преминало успешно.

Мисия SUNRISE е съвместен проект между няколко научни института в Германия, САЩ и Испания. Очаква се телескопът, прикрепен за балон, да достигне височина от около 37 км. през следващите няколко дни.

Според изследователите участващи в SUNRISE, като се вземе предвид посоката на стратосферните ветрове по това време на годината, SUNRISE ще долети над Канада след 4 - 6 дни. Там телескопът ще извърши програмираното предварително кацане.

Учените посочват, че към момента в географската ширина, където ще лети аеростатът, е полярен ден. Това означава, че апаратът няма да променя своята височина при смяната на деня и нощта (такава промяна обикновено се предизвиква от изменението на температурата на газа в балоните).

Целта на апарата е, докато се намира в небето, да събере подробни данни за слънчевата активност. Според учените на височината, на която ще лети SUNRISE, условията за наблюдение са много близки до тези в открития космос. Телескопът ще предава информацията по радио, а данните за местоположението си ще изпраща чрез спътник.

Тагове: