Gallery "1844"
Наблюдения, направени от космическия апарат на НАСА "Вояджър 2" показват, че Слънчевата система е асиметрична. Това вероятно се дължи на смущения в междузвездното магнитно поле, предаде Reuters.Откритието е направено, след като апаратът, изстрелян преди 30 години, през лятото достигна периферията на Слънчевата система, следвайки своя близнак "Вояджър 1", който пристигна на същото място през 2004 г.
Данните от "Вояджър 2" показват, че южното полукълбо на хелиосферата е "вдлъбнато". Учените вярват, че тази асиметрия се причинява от междузвездното магнитно поле, което е под наклон спрямо плоскостта на Млечния път.
Учените отдавна подозират, че Слънчевата система е асиметрична, но досега нямаха преки доказателства за това. През август "Вояджър 2" премина бариера в Слънчевата система, известна като "граничен шок", на около 16 милиарда километра от мястото, където през декември 2004 г. пристигна "Вояджър 1".
Това е бурен регион отвъд орбитата на Плутон, където слънчевите ветрове значително се забавят при сблъсъка си с разреден газ в междузвездното пространство. Слънчевите ветрове духат във всички посоки и оформят т. нар. хелиосфера.
Данните, предоставени от "Вояджър 2", са изключително вълнуващи по ред причини, обясняват от НАСА. Космическият апарат разполага с работещ плазмен инструмент, с чиято помощ директно може да измерва скоростта, плътността и температурата на слънчевия вятър. "Вояджър 1" също бе оборудван с подобен инструмент, който обаче отдавна не функционира.
След около седем до десет години двата космически апарата "Вояджър", изстреляни от НАСА през 1977 г., се очаква да достигнат хелиопаузата, която отбелязва границата между края на Слънчевата система и началото на междузвездното пространство.
Коментари (0)