На борда на марсохода Mars 2020 на NASA ще има модул, наречен Moxie, който ще засмуква въглероден диоксид от атмосферата на Марс и след това ще изпомпва чист кислород. Кислородът ще се използва за ракетно гориво и, разбира се, за дишане от хората, които някога ще стъпят на Червената планета.

MOXIE е абревиатура от Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment, а това е само един от седемте инструменти, които NASA е прикачила за Mars 2020. Общата стойност на мисията възлиза на близо 130 милиона щатски долара.

 

с

 

Разбира се, когато космическият апарат на NASA се приземи на Марс през 2020 г., Moxie модулът ще служи главно като тест устройство, което ще изследва как марсианската атмосфера, тежестта, както и други фактори от околната среда влияят върху производството на кислород.

Подобна технология се използва в продължение на години на Международната космическа станция за осигуряване на кислород чрез преработка на въглероден диоксид, но мисията Mars 2020 ще бъде първият опит на NASA да използва такова устройство на друга планета.

Междувременно ние си задаваме един резонен въпрос – а не е ли възможно такива машини да работят и на родната ни планета за справяне с прекомерното изпускане на въглероден диоксид в атмосферата?

 

Виж още: Елън Мъск: Можем да живеем на Марс

Тагове: