Спътниците на NASA разкриха тревожен факт – небето един вид се приближава все по-близо до Земята. За последното десетилетие – от март 2000 г до февруари 2010 година, височината на слоя от облаци се е снишила с 1 процент или казано с други думи с около 30-40 метра. Снижението е обусловено основно от това, че облаците са започнали да се формират на по-ниска височина. Тези изводи са направени от учените от университета Оукланд, Нова Зеландия, които са анализирали данните от първите 10 години измервания, получени чрез многоъгълен спектрален радиометър (MISR), монтиран на космически апарат NASA Terra.

„Засега не знаем точната причина за намаляването на височината на облаците“, признава един от учените – професор Роджър Дейвис. „Възможно е това да се случва заради промяната в циркулацията, която води до формирането на облаци в по-високите части на атмосферата“.

Климатолозите предупреждават – ако снижаването на облаците продължи, това може да има огромно значение относно промяната на глобалния климат. Все пак, един от положителните ефекти е, че по-ниската облачност може да помогне на Земята да се охлади и да забави глобалното затопляне, отвеждайки част от топлината в Космоса. Така или иначе, учените все още не могат да потвърдят със сигурност, какви точно ще са климатичните промени, свързани с намаляване височината на облаците. Оптимистите смятат, че 10 годишният период на наблюдение е твърде кратък за да правим каквито и да е глобални изводи.