Европейски учени откриха необичайна светеща мъгла в атмосферата на Венера, която след няколко дни изчезва. Според астрономи явлението няма аналог на други планети, в това число и на нашата и представлява нова динамична особеност на атмосферата на Венера, съобщава електронното издание Cybersecurity.Ru.

От Европейската космическа агенция отбелязват, че през юли 2007 година, с помощта на специалния апарат VMC (Venus Monitoring Camera) са наблюдавани няколко случая на ярка светлина в южното полукълбо. Няколко дни по-късно подобни, но по-интензивни светения са били забелязани в близост до екватора на Венера.

Според специалистите явлението е възникнало в горните слоеве на плътната атмосфера на планетата. Засега няма данни кое би могло да го предизвика, нито защо не се появява през определени периоди или защо се забелязва толкова близо до екватора.

Предполага се, че светенето възниква заради плътната и облачна атмосфера на Венера, в която е разтворено голямо количество сярна киселина. Тези пари абсорбират и отразяват ултравиолетовите лъчи, идващи от Слънцето.

Учените твърдят, че на височина 70 километра над повърхността на планетата атмосферата се състои от газообразен серен оксид и ситни водни капчици. От подобни съединения са формирани най-високите облаци на планетата, които се виждат от Космоса и именно те не дават възможност да се види директно повърхността на Венера.
В Европейската космическа агенция предполагат, че в резултат на атмосферните процеси на тази височина се образуват пари на сярната киселина, които се издигат още по-високо и там им въздействат слънчевите лъчи, които карат парите да светят.

Предполагам, че този процес далечно напомня за това, което се случва с градския смог, заявява Дмитрий Титов от Института Макс Планк в Германия. По думите му не се знае кое именно кара серния оксид и водата да се издигат толкова нависоко и да си взаимодействат. Смята се, че това се дължи на някакви засега неизвестни процеси на повърхността на Венера.

Тагове: