Астрофизикът Абел Мендес от Университета Пуерто Рико предложи нова система за оценка на обитаемостта на космическите тела. С нейна помощ той е съставил списък на най-подходящите за живот места в Слънчевата система.

През последните няколко години Мендес се е занимавал с разработката на теория, която позволява по-прецизно да се оценява степента на обитаемост на различни космически тела, включително планети и астероиди.

Ученият дори е предложил мерна единица, показваща дали дадено небесно тяло е годно за живот, и я е нарекъл Стандартна главна обитаемост (Standart Primary Habitability - SPH). Например за Земята към настоящия момент тази величина е равна на 0.7.

На база на съществуващите данни Мендес е изчислил SPH на планетите Марс и Венера, както и естествените спътници Европа, Титан и Енцелада. Именно последният обект е оглавил класацията поради наличието на големи количества вода и лед. На второ място се нарежда спътникът на Юпитер - Европа, на който неотдавна се оказа, че има много повече кислород, отколкото се е считало преди.

Тагове: