Текст: Анна Маринова.

Човечеството от години чака да получи знак от някоя извънземна цивилизация, за да се увери, че във Вселената съществуват и други разумни същества освен земните жители. Досега толкова ярък сигнал от инопланетяни или все още не е получен, или е останал скрит от обикновените граждани по една или друга причина. Днес учените се питат, дали са търсили признаците на извънземно присъствие на правилното място. Нова теория работи върху тезата, че е вероятно чуждоземни и високоинтелигентни цивилизации да са опитвали да осъществят контакт с нас по най-необикновен начин чрез промяна на яркостта на определени звезди в Космоса. От друга страна, самите ние може да използваме този метод за комуникация, за да се свържем с евентуален извънземен разум.

Кодово название: цефеида
Любопитната теория принадлежи на Джон Лернд от Хавайския университет. Ученият посочва, че е напълно възможно някои звезди в Космоса, които периодично променят своята яркост, да служат за своеобразна връзка между отделни цивилизации. В тях с помощта на двоичната система може да бъде закодирана важна информация, която да прекосява Вселената, преодолявайки безпроблемно огромните космически разстояния. Според Лернд най-подходящи за подобен транскосмически пренос на данни са цефеидите. Както е известно, това са пулсиращи променливи звезди, чийто блясък, радиус и температура периодично намаляват или се увеличават. Заради тази си особеност цефеидите са много ценни за астрономите, тъй като позволяват с много голяма точност да се измери разстоянието до тях. На база на получените данни пък може да се пресметне и колко отдалечени са самите галактики, в които са разположени пулсиращите звезди. Всичко това помага да бъде оценена възрастта на Вселената и темповете на нейната еволюция.
Поради всички тези важни характеристики цефеидите са непрекъснато наблюдавани от учените от стотици години. Известно е, че такива звезди има както в нашата галактика Млечния път, така и в други близки и далечни галактики. Учените са изследвали и изследват чрез наблюдение цефеиди, отдалечени от планетата Земя на разстояние повече от 60 милиона светлинни години. Никой досега обаче не беше разглеждал звездите като потенциални преносители на информация от и до чужди цивилизации.

180 бита космическа информация

Хавайският учен е първият човек в света, който твърди, че цефеидите могат да бъдат експлоатирани по този нестандартен начин. Това може да бъде постигнато без проблеми дори от Земята. Необходимо е само да се намесим в нормалния период на изменение на блясъка на звездата. Този процес иначе се случва като при навлизане на йонизиран хелий в атмосферата настъпва потъмняване (намаляване на блясъка), последвано от дейонизация и съответно повишаване на яркостта. Лернд смята, че за да променим този цикъл, е необходимо да изпратим срещу определена цефеида лъч от неутрино (елементарна частица), който да проникне дори до ядрото на звездата. Това ще подейства така, както действа електрическият импулс върху човешкото сърце, принуждавайки го да пропусне един удар, коментира физикът от Хавай.
Закодирането на информация чрез двоичната система, която стои в основата на работата на компютрите, ще стане чрез редуване на дължината на импулсите, влияещи върху циклите на цефеидите. По този начин обаче ще може да се прехвърля доста малко количество данни. Например в течение на цяла една година ще е възможно да бъдат кодирани и излъчени само около 180 бита информация. Въпреки скромната цифра, подобно постижение би било уникално, тъй като така бихме получили възможността да изпратим съобщение до най-отдалеченото кътче на Вселената.

В търсене на инопланетяни
Комуникацията през цефеида би могла да свърже както нас с чужди цивилизации, така и далечен разум с родната Земя. Казано по-просто връзката е двупосочна. Всъщност някои учени като Джон Лернд предполагат, че е възможно извънземни същества вече да са използвали този метод, за да ни изпратят кодирано съобщение. Дали това е така, ще стане ясно, ако бъде направен ретроспективен преглед на старите записи за лъчението на цефеидите. Всъщност само преди броени дни при най-известната цефеида Полярната звезда, бяха отчетени необичайни и неочаквани промени в характера на нейните колебания. Освен данните за измененията при нея, учените трябва да проучат цялата информация от 100 години наблюдения на цефеиди, направени в миналото. Сред тях ще бъдат търсени потенциални разумни сигнали от инопланетяни. За постигане на максимална скорост на обработка на данни, ще бъдат използвани мощни компютри.
Ако идеята за изпращане на кодирани съобщения чрез променливи звезди ви звучи невероятно, то вероятно ще останете учудени, като разберете, че тя среща много поддръжници от научните среди. Един от тях е физикът Фрийман Дайсън от Института по съвременни изследвания (Institute for Advanced Study) в Пристън. Според него теорията е напълно вероятна и заслужава да бъде проверена. Идеята е подкрепяна и от Сет Шостак главен астроном от института SETI в Калифорния. Наскоро самият той прогнозира, че човечеството на Земята ще получи сигнал от извънземни цивилизации в рамките на максимум до 20 години.


ФАКТИ
Най-известната цефеида е Полярната звезда. Това е най-ярката звезда от съзвездието Малка мечка. Разстоянието до нея е 430 светлинни години.
Периодът на изменение на блясъка при цефеидите е правопропорционален на тяхната светимост.
Най-далечните цефеиди са открити с помощта на космическия телескоп Хъбъл.
При цефеидите физическите процеси, които се извършват в звездите, могат да станат причина за промяна в големината на техния радиус. Това се изразява в специфично за тях раздуване и свиване.
Изчислено е, че температурата на цефеидите е в диапазона от 6000 до 8000 Келвина.
Първият човек, който установява важната роля на цефеидите за измерването на космическите разстояния, е Хенриета Ливит. През 1912 г. тя открива 25 звезди в т.нар. Малък Магеланов облак, които през определен период от време променят своята яркост.
Когато цефеидите умрат, те се превръщат в червени гиганти.
Първите сведения за наблюдения на цефеиди датират от втори век преди новата ера.
Смята се, че първата цефеида е открита от Едуард Пигот през 1784 г. Това била звездата δ (делта) Цефей от съзвездието Цефей. Точно на нея дължат названието си всички останали цефеиди.
Неутриното е едно от най-странните и трудни за обяснение явления във Вселената. То представлява елементарна частица с изключително малка маса и с невероятната способност да преминава през материята. Смята се, че неутрино се образува на изключително горещи места, където се наблюдават процеси на термоядрен синтез.

Тагове: