Gallery "1848"
През пролетта на Марс мощни гейзери изхвърлят пара от въглероден диоксид и прах на голяма височина - феномен, несравним с нищо, наблюдавано на Земята, предаде Reuters.Тези изригвания могат да бъдат толкова силни, че от падащите частици по повърхността се образуват ветрилообразни шарки, простиращи се на стотици метри.
"Нищо подобно не е наблюдавано на Земята", казва Кандис Хенсън от НАСА. Марс и Земята си приличат по това, че са малки, скалисти планети, чиито сезони се дължат на наклони в осите им, макар че марсианската година е двойно по-дълга от земната. Сезонните гейзери на Марс обаче са свидетелство за големите климатични различия между двете планети.
През зимата на южния полюс на Червената планета температурата е минус 129 градуса по Целзий и е толкова студено, че въглеродният диоксид в атмосферата замръзва и образува слой от сух лед с дебелина около 50 сантиметра.
През пролетта затопленият от Слънцето лед започва да се превръща в газ. Част от него е уловена между повърхността на планетата и останалия лед. Когато налягането се повиши, газът изригва през пукнатините, подобно на парна струя.
Със затоплянето на повърхността на Марс изригванията стават по-мощни. По обедно време газът е примесен с прах, който вечер пада на повърхността и образува дългите ветрилообразни десени. Учените са получили изображения на тези шарки с помощта на космическия апарат на НАСА "Марс рикънисънс орбитър.
Коментари (0)