Вселената е около 2 пъти по-ярка, отколкото се смяташе досега. Половината от излъчваната от звездите светлина се поглъща от междузвездния прах, пише в списание The Astrophysical Journal екип от астрономи, ръководен от Саймън Драйвер.

Известно е, че междузвездният прах въглеродни и силициеви частици с размер няколко микрометра поглъща известна част от електромагнитното излъчване, но досега учените не можеха да изчислят колко точно. Смяташе се, че поглъщането е около 10%, отбелязва електронното издание ЛентаРу.

За да уточнят ролята на праха астрономите са анализирали данни за 10 000 галактики.
По отношение на Земята галактиките може да са разположени различно: ребром, анфас или под ъгъл.
Ако се предположи, че прахът поглъща несъществена част от светлината, би трябвало да има еднакво количество галактики във всяко от възможните положения. Това обаче не е така: галактиките, обърнати ребром към Земята са със 70% по-малко от галактиките в анфас.

За да обяснят тази неравномерност, астрономите създали нов модел на разпределение на праха в галактиките.
Според тях най-голямо количество прах е съсредоточено в спиралните галактики, а не в плътните централни скупчвания. При изглед от страни пък прахът затъмнява галактиката значително повече.

Изчисленията показали, че като цяло прахът поглъща около 50% от видимата светлина, излъчвана от звездите в галактиките.
Този резултат е потвърден чрез измерване на инфрачервеното излъчване на междузвездния прах. Енергията на погълната светлина не изчезва, тя нагрява частиците прах и те започват да излъчват в друга част на електромагнитния спектър инфрачервената.

До момента много наблюдения показват, че това инфрачервено излъчване е повече, отколкото предсказват теориите. Хипотезата на екипа на Драйвер изчиства разминаването: цялото инфрачервено излъчване се обяснява с поглъщането на видимата светлина.

Тагове: