Ако следите новините в сайта редовно, няма как да не знаете, че конференцията за разработчици на Apple, WWDC ще се състои в началото на идната седмица. С непривична за анонсите си покана компанията от Купертино потвърди, че в официалната презентация в първия ден от събитието Тим Кук и неговият екип ще представят новите версии на iOS и OS X. Не е ясно дали ще видим и нов хардуер, но както обикновено софтуерът е с поне една идея по-интересен. Медийното пространство е обсипано със слухове и предположения за бъдещето на мобилната платформа, налични са и стотици и дори хиляди концепции за визията на новата версия на операционната система. Apple обаче запазва нивото на вътрешната си сигурност високо и в мрежата не е изтекъл нито един официален скрийншот или дори мъглива снимка на дисплей.

Седмица преди анонса на iOS 7 е време да обобщим какви са най-сигурните потенциални новости и промени в платформата.

 

Нов дизайн

Най-сигурната промяна, която ще видим в новата версия на iOS, със сигурност е пълният редизайн. Както сме писали неведнъж, ръководител на интерфейсното подразделение в Apple вече е сър Джонатан Айв, индустриалният дизайнер на Apple. Няма място за съмнение, че скюоморфичните елементи и текстури ще умрат с iOS 6. Айв е известен с вдъхновението, което черпи от модернистичния немски дизайнер Дитер Рамс, а правилата на доайена изключват симулирането на предмети и материали с козметична цел.

Интерфейсът на новите версии на iOS и OS X ще бъде максимално плосък и изчистен, залагайки най-вече на функционалните елементи. Със сигурност платформата няма да достигне до спартанския минимализъм на Windows Phone, но градиентите, отблясъците, текстурите и анимациите ще бъдат сведени до минимум. Това е очаквана от много потребители промяна, особено имайки предвид, че дизайнът на iOS се е променил минимално от анонса на платформата заедно с първия iPhone през 2007 г.

 

Повече свобода за разработчиците

iOS все още е платформата с най-богат набор от наистина добри и изпипани приложения. До известна степен това се дължи на отличните инструменти, които Apple предоставя на разработчиците, но и на страхотните възможности за монетизация, които iOS предлага. SDK-то за Android обаче става все по-богато. По време на Google I/O видяхме опция за синхронизация на прочетените нотификации и други иновативни идеи, които все още не са налични в iOS.

В интервюто си с Уолт Мосбърг и Кара Суишър на D11 Тим Кук потвърди, че iOS 7 ще бъде с една идея по-отворена от предходните версии на платформата. Не е ясно в какво точно ще се изразява това, но очакваме разработчиците да могат да се намесват в системния панел за споделяне и дори да добавят разширения към Safari и Notification Center. Много потребители се надяват на отваряне на Siri към приложения от трети страни, но това надали ще се случи сега.

Очакваме iOS 7 да бъде по-контекстуално ориентирана и да дава повече свобода както на потребителите, така и на разработчиците.

 

Смяна на приложения по подразбиране

Все повече потребители използват алтернативи на вградения в iOS софтуер. За много Mailbox и Gmail са по-добри мейл клиенти от Mail.app на Apple, а Chrome е по-удобен браузър от Safari. Дори няма нужда да споменаваме предимствата на Google Maps преди Apple Maps. За съжаление няма как да смените приложенията по подразбиране и всеки линк, който трябва да стартира приложение, води към вградените решения на Apple, дори да не ги използвате.

Макар да не е в духа на Apple, от съществено значение е компанията от Купертино да позволи на потребителите си да избират какви приложения по подразбиране да използват. Десктоп платформата на Apple, OS X, може това от десетилетия.

 

Прочетете повече за очакваните новости в iOS 7 на следващата страница.

Нов екран в заключено състояние

Дори най-заклетите фенове на Apple трябва да признаят, че екранът в заключено състояние плаче за обновяване от години. Докато тези на конкурентните платформи позволяват директно стартиране на няколко приложения и показват по-подробна информация в реално време, лъскавият slide to unlock получи само плъзгач за камерата през последните шест години.

Сигурни сме, е графичният стил на екрана в заключено състояние ще се промени значително, но се надяваме Apple да добави и функционалност към него.

 

Изпробване в App Store

Песните, филмите и останалите типове съдържание в iTunes имат опция за предварително прослушване или преглед, но приложенията се ограничават с няколко скрийншота. Би било добре Apple да даде възможност на потребителите да изпробват софтуера, който купуват, дори без задължителната възможност за връщане на сумата в даден срок, позната ни от Android. Според някои източници новата версия на App Store ще съдържа демо секция, но подробностите около нея са изключително малко.

 

Динамични икони

Единствената платформа, която се възползва сравнително добре от показването на информация върху иконите, е Windows Phone. iOS наложи удобните червени баджове с числови стойности още през 2007 г., но конкурентите й са развили своите интерфейсни прийоми значително оттогава. Абсурдно е, че единственото приложение, което b, е календарът. Очакваме iOS 7 да включва живи или поне контекстуални икони, но не е изключено тази новост да се забави до следващата версия на платформата.

 

По-стабилен iCloud

Ако използвате iCloud, няма как да не сте забелязали, че облачната платформа на Apple е близка до съвършенство при някои типове задачи (най-вече обвързани със съхранение на файлове и състояния), но е плачевна на фона на синхронизацията на Google при други. Много разработчици се оплакват, че Core Data и останалите инструменти, които Apple им предоставя, имат сериозни недостатъци и създаването на iCloud-свързано приложение може да се превърне в истински кошмар.

Apple със сигурност ще подобри работата на iCloud и ще предложи повече възможности за междуплатформена (iOS – OS X) синхронизация.

Очаквайте анонса на iOS 7 и OS X 10.9 в понеделник, 20.00 българско време.