Миналата седмица коментирахме пенсионирането на Стив Балмър, едно от най-култовите лица в IT индустрията в последните десетилетия. След по-малко от година той няма да бъде главен изпълнителен директор на гиганта Microsoft, което определено ще промени компанията. Да приемем, че това ще я изстреля нагоре автоматично и ще е решение за всичките й проблеми, обаче е наивно. Нещо повече – има вероятност заедно със Стив Балмър да си отива важна част от идентичността на софтуерния гигант.

 

Ексцентричен, но отдаден

Стив Балмър е, меко казано, полярна личност. Според мнозина той е основната причина за слабите аспекти на Microsoft в последните години, а агресивният му и дори налудничав стил на презентиране и публична комуникация показва компанията в крайно лоша светлина. Това обаче е само една от страните на "I love this company!". Големият лош човек от Редмънд няма харизмата на Стив Джобс или убедителността на Ерик Шмид, но никой, дори мразещите Microsoft, нe се съмнява, че Microsoft е най-важното в живота му. Стив Балмър е максимално отдаден на бизнеса, който оглавява, и не се срамува да го показва. За някои служители на Microsoft това е странно, но от личен опит мога да споделя, че други откриват странен стимул в поведението на своя шеф. Той никога не е демонстрирал пораженчески настроения и смята, че Microsoft се справя добре дори в най-тежките моменти за компанията. Дори последните години да са относително слаби за някои подразделения, погледнато по-отвисоко, управлението на Балмър е изключително успешно. Той е странен, шумен и потен, но не и глупав.

 

Идеалното време за хаос

В последните години от управлението на Балмър Microsoft претърпя редица фундаментални организационни промени. Бързият експеримент с обсъждания като наследник на Балмър Стивън Синофски се оказа неуспешен. Човекът, отговорен за Windows 8 (но и Windows 7), има харизма и смели идеи, които не се притеснява да реализира, но неуспехът на новата насока доведе до неговото отстраняване. Microsoft никога не е била компания на рязката иновация и промяна и потребителите й не очакват това. Именно силният, понякога краен управленски дух на Балмър направи нужните промени, за да стабилизира Windows. Резултатите са налице в Windows 8.1 – част от технологичните ентусиасти не са доволни, че Microsoft се отказва от някои от крайните си решения, но е безспорно, че първият голям ъпдейт на Windows 8 прави платформата по-подходяща за обикновени потребители. Последните рокади, които Балмър направи, все още не са дали своите резултати. Според някои те са причината за отстраняването му, тъй като не са достатъчно подплатени с ясна визия за бъдещето. От друга страна именно липсата на Балмър, с който Microsoft е свикнала от години (още преди назначаването му като CEO) може да доведе до истински хаос. За разлика от Apple, Microsoft има много, наистина много служители, работещи в сложна организация с фина и крехка йерархия. Липсата на силна фигура, с която служителите са свикнали, е опасна и борбата за власт и налагане на идеи може да доведе до проблеми за Microsoft. Балансът между "модерните" бизнеси (Xbox, Windows Phone, Skype, уеб услуги) и класическите успехи (Windows, Office) е по-сложен от всякога.

Лошият сценарий

С цел завършване с добро настроение, започваме с негативния изход от отстраняването на Балмър. За Microsoft не би било трудно да открие амбициозен професионалист с харизма и умения, който да се опита да влезе в обувките на Балмър. Именно това би било най-лошото, което може да се случи на Microsoft. Също като Гейтс и Джобс, Балмър е само един и дори абсурден, държи на своята запазена марка. Копирането на маниера и управленския му стил би било пагубно за Microsoft, а наследникът му би изглеждал като клоун. Компанията няма нужда и от главен изпълнителен директор, който иска да превърне Microsoft в Apple. Или Google. Пазарът има нужда от компании с различни методи на работа. Портфолиото от продукти и услуги на Microsoft е толкова голямо, че крайните стремежи за абсолютното му обединение могат да са пагубни. Microsoft няма нужда от 180-градусова промяна, а от изясняване на целите си и стесняване на фокуса.

 

Добрият сценарий

Негативните страни на Стив Балмър не са малко. Като основна можем да определим технологичното късогледство, за което може да прочетете в първата част на статията. Бивши служители на Microsoft твърдят, че именно Балмър е бил стената, в която са се сблъсквали при опити за прокарване на нови идеи. Не е тайна, че той харесва класическата концепция на Windows и добрите стари PC-та. Microsoft навлиза в пазара на съвременни таблети и смартфони, защото е принудена да се движи, за да не умре. Оптималният кандидат за бъдещ главен изпълнителен директор на Microsoft трябва да комбинира отдадеността и неуморността на Балмър с повече гъвкавост и иновативно мислене. Компанията определено има нужда от по-млад и неопитен професионалист, мислещ за продукти и услуги, а не за мениджмънт. Истина е, че Microsoft има основите за успех във всички свои дивизии. Windows Phone е зряла и пълноценна платформа, която има нужда от по-богат магазин за приложения, модерният интерфейс на Windows все още е твърде млад, но и изключително иновативен, а развитието на Xbox и Kinect води гейминг индустрията напред в много аспекти. Семената са посети.

Надяваме се Microsoft да открие мениджъра, който може да ги смеси правилно. Кой ли ще бъде той?