Gallery "2536"
В Университета в щата Мериленд бе разработена схема на високоефективен технологичен процес, при който от различни растителни материали се получава етилов спирт. Учените създадоха методика, позволяваща получаването на големи количества етанол, който се смята за перспективно биогориво, без съпътстващи емисии парникови газове.
Това става възможно благодарение на бактерията Saccharophagus degradans, открита в залива Чесапийк в Атлантическия океан.
Растителните клетки имат дебели целулозни стени, които са богат потенциален източник на захари.
Saccharophagus degradans съдържа ферменти, разграждащи целулозните съставки на растителните материали до елементарни захари, които при следващия стадий на процеса могат да бъдат превърнати в етанол.
Стив Хътчисън и Рон Уинър, професори по клетъчна биология и молекулярна генетика, са успели да получат бактериалните ферменти в лабораторни условия.
Сместа от ферментите осигурява разлагането на изходния растителен материал до захар при един стадий.
Новата технология позволява съществено да се намали времето и загубите за производство на биогориво.
За задействане на процеса по новия метод са необходими минимално количество химически реагенти, тъй като основната работа се върши от ферментите.
Освен това при новата технология за производство на етанол няма емисии парникови газове, се посочва в съобщението на учените, публикувано на сайта на университета.
Като изходни материали за получаване на биогориво може да се използват отпадъчни продукти от производството на бира, хартия и всевъзможни растителни отпадъци.
Теоретично чрез новия метод могат да се произведат 280 милиарда литра етанол годишно.
Преходът от горивни материали, получавани при преработката на нефт към биогориво е един от най-актуалните въпроси на настоящето.
Замърсяването на околната среда, намаляващите запаси от нефт и нарастващото потребление на горива доведоха до необходимостта от търсене на нови източници на енергия.
Множество лаборатории и биотехнологични компании в цял свят търсят начини за получаване на горива по алтернативен път.
За най-перспективно биогориво се смята етиловият спирт, чийто основен източник е целулозата.
Коментари (0)