Учени от Японския национален институт по агробиологични науки и Университетът Шиншу изпредоха шал и жилетка от така наречената паякова коприна. Хибридният материал между паяжина и коприна не е непознат на науката, но за пръв път влиза в стандартен тъкачен стан.
Паяковата коприна се прави от генно модифицирани копринени буби, които отделят едновременно копринен и паячен протеин, а резултатът е 0.4% паяжина и 99.6% коприна. Въпреки минималното съдържание дрехите, изтъкани от тази материя, са с 53% по-здрави от копринения им аналог. Основната цел на тези стилни дрехи е да се докаже, че продуктът на японските учени може да се използва в стандартните машини за коприна.
Защо се използват буби, а не истински паяци? Копринената буба е опитомявана вече хиляди години и е изключително лесна за отглеждане на затворено. Чрез селективно развъждане пашкулите им са извънредно големи, така че полученият материал от една буба е относително много. Паяците, от друга страна, са канибали и произвеждат много малко паяжина наведнъж, така че са крайно неефективни за отглеждане и осребряване на продукцията.
Ако учените успеят да изместят по-голям процент от копринените гени на бубите с паякови, наистина ще видим леки, удобни бронежилетки от паяжина. А защо не да видим и изграждане на цели мостове от този материал.