120 000 пациенти са на опашката за органи в САЩ. У нас ситуацията е доста по-умерена – 1024 чакат присаждане по данни от октомври 2013 г. Голям процент от тях не са получили и досега нужната операция заради максималния период от 6 - 12 часа до смъртта на органа.
Нова технология за суперохлаждане може да разшири този прозорец до 4 денонощия и така да смекчи световния проблем с недостига на донори. Боте Бруинсма заедно с колеги от Харвардското медицинско училище в Бостън е разработил технологията за най-дългия период на запазване на органи до днес. Органите са инжектирани с нетоксичен антифриз, за да не се образуват ледени кристали на клетъчно ниво, и охладени до минус 6 градуса по Целзий. По време на охлаждането и затоплянето (общо 4 часа) в органа циркулират течности, богати на кислород, които го поддържат жизнен. При експеримент с плъхове всички, получили трансплантация на 3-дневен черен дроб, са оцелели поне още 3 месеца, както и 60% от тези, получили 4-дневни. За сравнение от контролната група с дробове, съхранявани по традиционни методи, не е оцелял нито един плъх.
Новата технология е значително по-сложна от настоящата – слагане в хладилник и стискане на палци, но ползите могат лесно да изместят затрудненията. Проблемът е, че за момента не са тествани други органи – сърца, бели дробове, бъбреци. Ако тези изследвания са успешни, ще последват тестове върху хора. Ако тестовете пожънат успех, комерсиално приложение на технологията можем да видим в близките 30 години. Времето изглежда много, но периодът за предварително тестване на всеки медикамент е десетилетие, така че може да получим охладени органи доста скоро, от медицинска гледна точка.