Учените отдавна се опитват да намерят начин за замяна на опитните животни в лабораториите и ето че най-накрая успяха да направят голяма крачка напред чрез нова технология, наречена „органи на чипове“. Последната е разработена от биоинженери от Харвард и ще позволи да се имитират биохимичните, генетичните и метаболичните характеристики на човешките органи чрез миниатюрни устройства.

Заявено е, че методът ще помогне да се имитират свойствата и функциите на костния мозък, бъбреците, черния и белите дробове и други органи. Устройството, напомнящо карта памет, се състои от пореста мембрана и два канала, в които се разполагат съответните живи клетки и течност, имитираща вътрешната среда на организма. Електрониката от своя страна проследява в реално време всички промени, случващи се с клетките под въздействието на различни вещества и условия.

 

Групата учени са учредили фирмата Emulate за комерсиализация на своята методика, освен това те вече са автоматизирали процеса на провеждане на опити върху чипове и са се научили да ги обединяват в среда, имитираща кръв, за моделиране върху схемата на целия организъм. Тази „биоемулация“ съществено ще облекчи доклиничните изследвания на новите лекарства и методи на лечение, както и ще позволи ред абсолютно нови изследвания, които са проблематични за осъществяване с използването на лабораторни животни.