Перспективите да се храним с „хуманно" месо, изкуствено отгледано, а не получено след убиването на животни привлича не само вегетарианците, но и всички, които са загрижени за бъдещето на планетата. Ежегодно, човечеството изяжда около 300 милиона тона месо, така че със сигурност месопреработвателната промишленост нанася доста сериозни вреди на околната среда.

 

Преди няколко седмици споменахме накратко за идеята на компанията Modern Meadow, която разработва технология за получаване на „истинско" месо, чрез печат от триизмерен принтер с набор от клетъчни култури от съответните типове. И тогава и сега, задачата да се създаде "Принтирано месо" изглежда крайно сложна, а перспективите остават все така мъгляви, макар че проектът е получил доста солидно финансиране. Принадлежащата на Питър Тийл (един от основателите на PayPal ) фондация Breakout Labs предостави на компанията Modern Meadow дарение в размер на $350 000. Всъщност, този фонд инвестира доста необичайни проекти - неговата подкрепа получават доста футуристични идеи, такива като „пренос на мозъка в компютъра", криогенното замразяване и получаване на енергия от антиматерията. В този план, идеите на Modern Meadow изглеждат далеч по-осъществими. Освен това, основателите на компанията - Габор и Ендрю Форжак имат известен опит в създаването и лансирането на технологиите за триизмерен печат в биологията и медицината - за получаване на фрагменти от тъкани и органи за трансплантация и изследвания. Но въпреки техния опит, задачата да се „принтира" късче месо си остава изключително сложна. Изникват въпросите - какво ще бъде на вкус, какви ще неговият мирис, текстура и плътност и най-важното как ще се възприеме от хората принципно?

 

В първия етап, учените планират да се ограничат със съвсем малко - от подбрани клетки, влизащи в състава на свинското месо те ще отпечатат мъничък фрагмент с размери 2 х 1 х 0.5 см, като най-важното в случая е, че образецът ще може да се яде. В бъдеще време е напълно възможно тези фрагменти да бъдат стимулирани с електрически разряд, развивайки и създавайки мускулна маса, необходима за получаването на пълноценен продукт.

Засега не е ясно дали този метод на тъканно инженерство ще бъде по-удачен от паралелно развиващите се методи за получаване на изкуствено месо чрез генното инженерство. Не е ясно също така, дали принтираното месо ще бъде приемливо от гастрономична и икономическа гледна точка. Но така или иначе, работата в това направление е необходима, тъй като според изследвания, още в средата на този век потреблението на месо ще нарасне и превиши 465 милиона тона, което ще надвиши с доста възможностите за производството му, без да се навреди на планетата в екологичен план.

 

Тагове: