Учени генетици създадоха бактерии, които произвеждат химични вещества от изкопаемите видове горива и пластмасата, което се явява пробив за химическата промишленост.

Цианобактериите, известни и като синьозелени водорасли, са способни да изработват въглеводородни съединения от слънчевата светлина и въглероден газ, така както правят растенията. Учените от Университета Калифорния в Дейвис са адаптирали този процес по начин, по който бактериите да използват въглеродния диоксид, получавайки от него бутандиол - много полезен химикал, който се използва за приготвянето на бои, разтворители, пластмаси и горива.

Химиците са работили заедно в хода на експериментите с японската химическа компания Asahi Kasei, като след три седмици ръст на бактериите те са произвели 2.4 г бутандиол от литър начално вещество - много висока производителност, която по-рано никога не е достигана от цианобактериите.
Това е многообещаваща новина, доколкото означава, че съществува голям потенциал за комерсиално развитие на този процес за използването му в промишлеността.