Изследователи от Колумбийския университет успешно са създали първия в света компютърен чип, задвижван от изолиран химико-биологичен процес. Природните системи отделят огромни количества енергия, която често не се използва пълноценно. Този нов биочип е показал обещаващи резултати в лабораторни условия.

За да извлекат полза от химико-биологичния чип, учените създали липидна двуслойна мембрана, която съдържа йонни помпи. Тези естествено срещащи се помпи се захранват от ATP, молекулата чудо, която обменя химическа енергия между живите клетки. Растенията създават ATP чрез фотосинтеза и тя захранва важни функции като например деленето на клетките.

Учените прикачили тези ATP-задвижвани мембрани към конвенционалните полупроводникови схеми. Въпреки че цели биологични системи са били интегрирани с компютърни чипове в миналото, изолацията и използването на един от компонентите на биологична система е новост.

Учените вярват, че този пробив може да бъде решаващ за бъдещото развитие на биологичните чипове. Те смятат, че благодарение на тяхната работа може да се създаде компютърен чип, който може да предоставя усещане за вкус и мирис, което не могат да направят съвременните чипове.

 

s

 

Прочетете още: Астронавтите на МКС отглеждат цветя

Тагове: