Не за първи път лекари използват генно инженерство, за да отгледат нова кожа за пациенти, но последните опити са по-успешни от всякога. Този път лекарите са създали достатъчно кожа, за да покрият 80 процента от тялото на седемгодишно момче с генетичното заболяване JEB. И това е спасило живота му.
Сега, две години след операцията, момчето води нормален начин на живот и е в състояние дори да спортува, казват лекарите. Резултатите са публикувани в списание Nature.
Хората с JEB (Junctional epidermolysis bullosa) имат генетична мутация, заради която кожата им се покрива с мехури и вероятността да развият рак е много висока. Над 500 хиляди души по света страдат от това заболяване.
Спасеното момче е страдало от бактериална инфекция, от която губи кожата на повече от две трети от тялото си. Лекарите "са имали много проблеми с поддържането на това дете живо", казва Тобиас Ротофт, лекар в детската болницата в университета Рур в Германия.
Един от лекарите е Микеле де Лука, директор на Центъра за регенеративна медицина в Университета на Модена и Реджо Емилия в Италия. Де Лука по-рано е правил присадка на кожа на крак, но никога нещо от такъв мащаб.
На първо място екипът му е взел кожни клетки от момчето, включително и някои стволови клетки, незрели клетки, които имат способността да се превръщат в най-различни видове клетки. След това използват по-безвреден вирус, който да успее да достави нормална версия на гена в клетките на кожата. Проектираните клетки на кожата и стволовите клетки след това са били използвани за отглеждане на кожата в лаборатория. А по-късно кожата най-накрая е присадена обратно на тялото на хлапето.
Момчето остава в болница повече от осем месеца, но сега то е живо и здраво. Регенериралата кожа е с добро качество, казва Ротофт. Проучването показва, че само няколко стволови клетки могат да помогнат за израстване и поддържане на кожа за дълго време. Де Лука казa пред пресата, че има надежда за бъдещи присаждания на кожа. Сега той инициира допълнителни клинични тествания за терапията.