Вече съществуват биосензори, които хората с диабет втори тип използват и носят ежедневно. Те обаче се подменят ден за ден, тъй като не са достатъчно издръжливи за повече време. Това е на път да се промени благодарение на изследвания, проведени в Тексаския университет в Далас. Екипът, воден от професор Шалини Прасад, разработва сензорното устройство, което се носи като гривна от 2016 насам, а сега то е почти готово за пазара. Най-хубавото е, че може да се използва цяла седмица, преди да се подмени с ново.

Устройството анализира минимални количества пот, изпускани от кожата ежечасно, и следи нивата на глюкоза, интерлекин-6 и кортизол в тях. Професор Прасад казва, че „ако човек е хронично стресиран, нивата на кортизол се покачват и инсулиновата резистентност постепенно ще спомогне за покачването на нивата на глюкоза над нормалното, а това може да доведе с времето до диабет втори тип. Анализът на потта се случва чрез специален гел – йонна течност на стайна температура (RTIL).

В бъдеще устройството ще се оборудва с малък предавател, който праща данните към приложение за смартфон с натискане на един бутон. От университета се надяват да намерят комерсиален партньор за разпространяването на гривната, както и тя да бъде достъпна за множеството хора с диабет по света.