Страх ли ви е от игли? Спокойно, не сте сами! Според последните проучвания един на всеки десет души на планетата изпитва панически страх от инжекции, а това според лекарите е причина много хора да избягват важни и потенциално животоспасяващи имунизации.

Текст: Драгомир Дончев

Обикновено зад фобията от игли и спринцовки се крие доста тривиална причина – неприятното усещане от проникване на инжекцията под кожата, а след това в мускулната тъкан – иначе казано, болката, която те причиняват. Какво би се случило обаче, ако процесът на инжектиране не причинява болка?

По време на състоялата се неотдавна годишна среща на Американското общество на анестезиолозите бяха обявени резултатите от проучване, предлагащо интересно решение на този проблем. Според организаторите му предварителното прилагане на натиск и вибрация върху мястото на инжекцията намалява значително и почти премахва неприятното усещане за болка при поставянето й!

 

Какво означава безболезнено

Разковничето тук са така наречените „портали на болката“. Те са част от научна теория, обясняваща механизма, който тялото използва за регистриране на болезнените усещания. Според нея, преди да достигнат до мозъка и да бъдат регистрирани, нервните импулси, индуциращи усещането за болка, първо преминават през специфични „портали“ в гръбначния стълб. Ако обаче тези неврологични „входни точки“ бъдат блокирани предварително, това намалява драматично усещането за болка, което възниква в резултат от проникването на иглата под кожата и в мускулите. Точно това предлагат и авторите на цитираното изследване – преди поставяне на инжекцията мястото да се „обработи“ с прилагане на натиск и вибрация, в резултат на което пациентът почти не изпитва болка.

Разбира се, тази конкретна идея не е нова. По технологии, стремящи се да намалят или напълно да премахнат неприятните усещания от подкожните и мускулни инжекции, се работи от доста време. Компанията Sanofi Pasteur например вече доставя своята уникална спринцовка, наречена Fluzone Intradermal Microinjector. Тя почти не причинява болка, тъй като използва игла с размер 1/10 от тази дори на най-тънките класически спринцовки.

Инженерите от японския университет Kansai пък още през 2011 показаха своя идея за инжектиране на лекарствени вещества подкожно, заимствана от така омразните на всички ни... комари. Тя комбинира множество микроигли, всяка от които разполага със собствен микроскопичен двигател, причиняващ вибрации. По този начин, когато те проникват под кожата, нервните рецептори по повърхността й почти не регист­рират това.

 

Все още само мечта

За съжаление всички тези доста перспективно звучащи идеи все още са само концептуални разработки – най-вече защото са твърде скъпи, за да заменят веднага добрите стари спринцовки. Но резултатите от изследването на Американското общество на анестезиолозите са доста обнадеждващи и макар проведено в относително скромни мащаби (с едва 21 участници), очертава интересна, нова насока, в която учени, лекари и инженери биха могли да работят в бъдеще. И кой знае – може би съвсем скоро никой вече няма да се страхува от инжекции.

Тагове: